2019-nCoV je prozatímní označení Světové zdravotnické organizace pro RNA koronavirus, který byl poprvé pozorován na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že virus má vztah k SarS-CoV, tedy viru způsobujícímu nemoc SARS. Čínské úřady v obavě z šíření viru následně uvalily na město Wu-chan karanténu. Ke dni 27. ledna 2020 zemřelo na následky nakažení již přes 100 lidí a nakaženo bylo více než 4500.
Obsah článku
Bezpečnostní opatření
Několik světových letišť v návaznosti na šíření nákazy zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.
Čínské úřady uvalily na město Wu-chan karanténu a na deset dalších měst dočasný zákaz cestování. Celkově je v detenci 56 milionů lidí.
Příznaky nakažení
Mezi příznaky nakažení patří suchý kašel, problémy s dýcháním, únava a horečka. Životní funkce přijímaných pacientů byly obvykle stabilní. Případy se závažnou infekcí mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Většina hospitalizovaných měla nízkou hladinu bílých krvinek a lymfocytů.
Fylogenetika
Části genetické sekvence 2019-nCoV vykazují podobnosti s jinými betakoronaviry vyskytujících se v netopýrech jako jsou SARS-CoV či MERS-CoV, které způsobují nemoci SARS a MERS, nicméně nový koronavirus je od nich geneticky odlišný. Jeho RNA je dlouhá přibližně 30 473 bp. Fylogenická analýza je dostupná skrze Nextstrain.
Strukturní biologie
Publikace genomu vedly k několika protein modelujícím experimentům receptor pojícího proteinu (RBD) peplomerového (S) proteinu, naznačujícím, že S protein udržoval značnou afinitu k receptoru Angiotenzin konvertáza enzymu 2 (ACE2) a využíval ho jako mechanismus vstupu do buňky. Dne 22. ledna na sobě nezávisle čínská a americká skupina reversní genetikou experimentálně demonstrovaly ACE2 za receptor pro 2019-nCoV.
Zdroj: Wikipedia