28 ledna, 2020 2019-nCoV

2019-nCoV

Rate this post

2019-nCoV je prozatímní označení Světové zdravotnické organizace pro RNA koronavirus, který byl poprvé pozorován na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. Nyní je sedmým známým lidským koronavirem. Sekvenční analýza odhalila, že virus má vztah k SarS-CoV, tedy viru způsobujícímu nemoc SARS. Čínské úřady v obavě z šíření viru následně uvalily na město Wu-chan karanténu. Ke dni 27. ledna 2020 zemřelo na následky nakažení již přes 100 lidí a nakaženo bylo více než 4500.

 

Bezpečnostní opatření

Světová zdravotnická organizace zatím nevyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Hlavní hygienička ČR doporučuje dbát na dodržování obecných pravidel hygieny. Cesty do Číny zatím nejsou nijak omezeny, mnoho států však doporučuje svým obyvatelům vyhnout se městu Wu-chan či celé provincii Chu-pej, kde se nákaza objevila. Epidemiologové se nyní snaží odhadnout hodnotu R0, tj. kolik lidí pravděpodobně infikovaný člověk nakazí. Pokud je R0 větší než , znamená to, že budou potřeba protiopatření jako je karanténa. Ve čtvrtek 23. ledna publikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) odhad hodnoty v rozmezí 1,4–2,5. Tyto hodnoty se podobají R0 SARSu v raných stádiích výpuku v letech 2002–03.

Několik světových letišť v návaznosti na šíření nákazy zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

Čínské úřady uvalily na město Wu-chan karanténu a na deset dalších měst dočasný zákaz cestování. Celkově je v detenci 56 milionů lidí.

Příznaky nakažení

Mezi příznaky nakažení patří suchý kašel, problémy s dýcháním, únava a horečka. Životní funkce přijímaných pacientů byly obvykle stabilní. Případy se závažnou infekcí mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Většina hospitalizovaných měla nízkou hladinu bílých krvinek a lymfocytů.

Fylogenetika

Části genetické sekvence 2019-nCoV vykazují podobnosti s jinými betakoronaviry vyskytujících se v netopýrech jako jsou SARS-CoV či MERS-CoV, které způsobují nemoci SARS a MERS, nicméně nový koronavirus je od nich geneticky odlišný. Jeho RNA je dlouhá přibližně 30 473 bp. Fylogenická analýza je dostupná skrze Nextstrain.

Strukturní biologie

Publikace genomu vedly k několika protein modelujícím experimentům receptor pojícího proteinu (RBD) peplomerového (S) proteinu, naznačujícím, že S protein udržoval značnou afinitu k receptoru Angiotenzin konvertáza enzymu 2 (ACE2) a využíval ho jako mechanismus vstupu do buňky. Dne 22. ledna na sobě nezávisle čínská a americká skupina reversní genetikou experimentálně demonstrovaly ACE2 za receptor pro 2019-nCoV.

 

Zdroj: Wikipedia

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.