10 března, 2020 Česko kvůli koronaviru zakazuje akce nad 100 lidí a zavírá školy

Česko kvůli koronaviru zakazuje akce nad 100 lidí a zavírá školy

Rate this post

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. V pondělí se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly potvrdila nákaza u pražského taxikáře, u kterého není zatím jasný zdroj infekce.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo kvůli koronaviru zákaz pořádání kulturních, sportovních i společenských akcí s počtem nad 100 osob. Zákaz začne platit v úterý od 18:00. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš. Současně od středy zavírá základní, střední a vyšší odborné školy. Vysoké školy si v této věci rozhodnou každá samostatně. Otevřeny nadále zůstávají i mateřské školy a jesle.

Na některých hranicích v ČR začaly namátkové kontroly, vznikne na nich zázemí pro odběry vzorků u lidí s podezřením na nákazu. Kontroly budou i v mezinárodních rychlících. Od úterka stát také zakázal návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v domovech seniorů. Vláda v pondělí schválila bezúročné půjčky pro firmy postižené nákazou, vyčlenila na ně prozatím 600 milionů korun.

Testy včera potvrdily infekci u šesti lidí, mají vazbu na Itálii. Je mezi nimi dvanáctiletý chlapec a jedna žena ze Zlínského kraje. Praha 7 na Facebooku informovala, že jeden z pozitivně testovaných je rodič, který má dítě ve školce MŠ Letohradská. Školka bude v úterý preventivně uzavřena, čeká se na výsledky testů dítěte.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-ma-prvni-pripad-koronaviru-bez-prime-spojitosti-s-italii-91853