13 března, 2020 Kdy zmizí koronavirus

Kdy zmizí koronavirus

Rate this post

Ve WHO varují: Nelze spoléhat na to, že koronavirus zmizí do léta

Zmizí-li koronavirus v létě, bude to dar osudu, neměli bychom však spoléhat na podobný scénář. Tento názor vyslovil výkonný ředitel programu WHO pro mimořádné situace ve zdravotnictví Michael Ryan.

„Je to marná naděje, že virus (COVID-19, pozn. red.) v létě prostě pomine jako chřipka. Doufáme, že tomu tak bude, bude to ale dar osudu. Nemůžeme dělat podobné předpoklady. V daném okamžiku nemáme žádné důvody k předpokladu, že tomu tak bude. Proto musíme bojovat s virem dnes a nespoléhat na to, že pomine sám,“ prohlásil Ryan.

Nebezpečí nedostatku léků

Světová zdravotnická organizace hodnotí potenciální možnost narušení dodávek léků v souvislosti s epidemií nového koronaviru, prohlásil na briefingu v Ženevě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„WHO monitoruje potenciální riziko zmaření dodávek léků v důsledku epidemie COVID-19. Čína je, jak je známo, velkým výrobcem aktivních farmaceutických složek a meziproduktů, jichž se užívá při výrobě léků v jiných zemích,“ řekl.

Jde mj. o antibiotika, analgetika, léky proti cukrovce, HIV, tuberkulóze a malárii.

Podle jeho slov sepsala WHO seznam 20 základních lékařských prostředků nezbytných při léčení pacientů s novým koronavirem, mezi nimiž jsou přístroje na umělou ventilaci plic a také kyslíkové zařízení.

„Pro některé pacienty může být přístup ke kyslíku otázkou života a smrtí, a v některých zemích už je cítit nedostatek těchto prostředků, který může jen zkomplikovat epidemii COVID-19,“ dodal Ghebreyesus.

Podotkl, že v současné době dostala WHO také žádosti o hodnocení a schválení 40 nových diagnostických testů na tuto chorobu. Kromě toho se vyvíjí 20 vakcín a už se provádějí jejich klinické testy.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/2020030711605497-ve-who-varuji-nelze-spolehat-na-to-ze-koronavirus-zmizi-do-leta/