1 března, 2020 Koronavirus v Česku první případ

Koronavirus v Česku první případ

Rate this post

V Česku jsou tři lidé nakažení koronavirem

V Česku jsou tři lidé nakažení novým koronavirem. Dva leží v pražské Nemocnici Na Bulovce, jeden v Ústí nad Labem. Na tiskovém brífinku informaci ČT24 potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch.

Všichni pacienti jsou izolováni na infekčních odděleních. Průběh onemocnění u nich podle ministra není nikterak závažný.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3056228-v-cesku-jsou-tri-lide-nakazeni-koronavirem

 

V Česku jsou tři lidé nakažení novým koronavirem. Dva leží v pražské Nemocnici Na Bulovce, jeden v Ústí nad Labem. Potvrdil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci v neděli odpoledne.

První z Čechů podle ministra onemocněl poté, co se vrátil z italské univerzity. Druhým případem je mladá Američanka, které studuje v Miláně a poté, co přijela do Prahy, se jí zhoršil zdravotní stav. Poslední muž, kterého přijala nemocnice v Ústí nad Labem, se vrátil z lyžařské dovolené rovněž z Itálie.

Ministr potvrdil, že průběh není u žádného z pacientů závažný. Česko se tak přidalo na seznam více než 50 zemí, kde se onemocnění způsobené novým koronavirem objevilo. O víkendu své první pacienty eviduje například Irsko či Ekvádor.

Onemocnění COVID-19 už se objevilo i v sousedních zemích – v Rakousku a v Německu. Rakousko má nyní 14 případů, u nichž má přehled, kde se lidé nakazili. V Německu je dohromady 117 případů, jejich případ o víkendu (mezi sobotou a nedělí) skokově vzrostl.

Přitom 19 případů pacientů s novým koronavirem je ve spolkové zemi Bavorsko, které s Českou republikou sousedí. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn před několika dny prohlásil, že vzhledem k rostoucímu počtu nemocných nelze vysledovat všechny části řetězce při šíření nákazy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-dorazil-do-ceska-dva-nakazeni-jsou-v-praze-jeden-v-usti-nad-labem-90674

Kvůli oznámení nákazy svolal na neděli odpoledne ministr zdravotnictví mimořádný brífink. Muž, ročník 1952, pobýval na univerzitě v italském Udine, kde byl na koferenci. U jednoho jeho italského kolegy byla nákaza prokázána, Čech byl poté se stejnými obtížemi hospitalizován v Praze na Bulovce.

Dalším případem je mladá žena z USA, ročník 1999, která studuje v Miláně a nejdříve byla vyšetřena v Motolské nemocnici a s pozitivním výsledkem byla poté převezena na Bulovku. Její kamarádka z Ekvádoru, rovněž ročník 1999, má rovněž zdravotní obtíže, u ní byly zatím testy negativní a budou opakovány v pondělí.