21 dubna, 2020 Maximalizujte svoji ochranu: dvouvrstvá bavlněná rouška s novým typem filtru

Maximalizujte svoji ochranu: dvouvrstvá bavlněná rouška s novým typem filtru

Rate this post

Není rouška, jako rouška. Za dobu, kdy nosíme roušky, bylo provedeno několik testů účinnosti roušek z různých materiálů. Jako nejlepší materiál k výrobě roušky se osvědčila 100% bavlna, která by měla mít při filtraci až 70% účinnost proti virům jako je koronavirus. Za nejlepší bavlněné roušky se považují ty vícevrstvé, pokud možno s nanovlákenným filtrem.

 

Kde sehnat kvalitní vícevrstvé roušky?

Jako jedna z nejúčinnějších a zároveň cenově nejpřijatelnějších řešení ochrany se ukázala varianta dvouvrstvé bavlněné roušky s filtrem. Tato kombinace nabízí skvělý poměr mezi stupněm ochrany, komfortem při dýchání a pořizovací cenou. Za velice slušnou cenu lze právě takové roušky (včetně filtrů) pořídit na tomto e-shopu: http://ochrannepredmety.cz/

Jedná se o roušky ze 100% bavlny, ke které výrobce dokládá i certifikát kvality. Samotné strojní zpracování roušky je velmi přesné a sofistikované – dvě vrstvy bavlny slouží i jako kapsa na vložení filtru, čímž ještě zvýšíte účinnost ochrany proti virům.

Zavazování roušky je zde taktéž vyřešeno velmi prakticky a pohodlně. Tkanice roušky je ve spodní části spojená, takže si ji stačí nasadit přes hlavu a v horní čísti zavázat pouze její vrchní konce. Tím dosáhnete ideálního úvazu kolem krku i úst – nikde nic netlačí a rouška přiléhá ideálně k obličeji.

 

Do kvalitní roušky, kvalitní filtr

Začátkem dubna 2020 přišli vědci z Technické univerzity v Liberci s revolučním nápadem, jak lidem, kteří nosí běžnou roušku, zvýšit stupeň ochrany před koronavirem. Běžnou netkanou textilii potáhli ješte polypropylenem, čímž získali filtr s vlastnostmi blížící se nanotkanině! Nanotanina má sice jemnější zpracování, ale póry v novém filtru jsou i tak dostatečně malé na to, aby zabránily průchodu viru.

Filtr byl zaslán do dvou nezávislých zkušeben, kde jej otestovali na propustnost virům, a výsledek byl příjemně překvapivý – účinnost záchytu virů je u tohoto filtru minimálně 81%!

Tento materiál dostal nový název melt-blown. Filtr z tohoto materiálu je velice lehký a prodyšný. Ideálně padne do dvouvrstvé roušky z e-shopu Ochranné Předměty, o které jsme psali výše. Tyto filtry si tam můžete za pár korun zakoupit také.

Spojením dvouvrstvé roušky a tohoto filtru získáte ochranu téměř srovnatelnou s respirátorem FFP2, a to vše za zlomek jeho ceny.

Prohlédněte si filtry na e-shopu: http://ochrannepredmety.cz/14-filtry

 

Povinnost nosit roušku tady bude s námi ještě dlouho

Možná si říkáte, že povinnost nošení roušky se brzy zruší, protože vláda postupně otevírá obchody a čím dál více zvolňuje pravidla pro zákaz vycházení. To však neznamená, že vzápětí zruší i povinnost nošení roušek – lze čekat pravý naopak!

S čím dál větším nárůstem lidí na veřejnosti nabyde nošení roušky ještě většího významu. Proto je rozumnější popřemýšlet o nějaké kvalitnější roušce s filtrem pro sebe a své blízké; třeba takové, kterou jsme představili v tomto článku.