20 června, 2022 Nové varianty omikronu

Nové varianty omikronu

Rate this post

Česko eviduje nové typy koronaviru omikron označené BA.4 a BA.5. Druhá zmíněná zřejmě stojí za prudkým nárůstem nakažených v Portugalsku. Co o nich víme? Snáze proniknou přes covidovou imunitu a očkování, říká pro iROZHLAS.cz předseda České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek. A dodává, že tyto varianty vědci sledují i kvůli chystaným vakcínám, které mají být hotové koncem léta tak, aby se začaly používat při možné podzimní covidové vlně.

 

Státní zdravotní ústav minulý týden informoval o výskytu nových variant omikronu BA.4 a BA.5 v Česku. Můžete stručně říci, co o nich zatím víme? Jak se třeba liší oproti původní variantě omikronu?
Ukazuje se, že lidé, kteří prodělali nákazu jinými variantami omikronu, budou mít ochranu proti těmto novým variantám pravděpodobně nižší. Souvisí to i s vakcínami, které se nyní chystají na novou variantu omikron. Sleduje se imunitní odpověď u lidí, kteří prodělali nákazu variantou omikron BA.1 a BA.2. A ukazuje se, že tito lidé mají poměrně silnou imunitní odpověď na varianty jedna a dva, ale už nemají takovou odpověď právě proti variantám čtyři a pět.

 

Takže se mohou snáze znovu nakazit?
Ano. Riziko těchto variant BA.4 a BA.5 je, že lidé, kteří v minulosti prodělali nákazu i variantou omikron, už nemusí být dostatečně silně chráněni proti těmto novým variantám. A pokud by se tato nákaza více rozšířila v Česku, tak samozřejmě hrozí větší množství průlomových infekcí právě u lidí, kteří prodělali předchozí varianty omikronu.

A víme, jak proti těmto novým variantám funguje očkování?
Zatím studie, které byly provedeny, ukázaly, že lidé, kteří byli očkováni proti covidu a prodělali nákazu variantou omikronu třeba BA.1, tak jsou poměrně silně chráněni proti variantám jedna a dva, ale nikoliv právě proti variantě čtyři a pět.

A je otázkou, do jaké míry bude chránit lidi tato hybridní imunita, o které jsme říkali, že to je to nejsilnější, co může být. Je možné, že s příchodem těchto nových variant ani tato hybridní imunita nebude to nejlepší, co může být. A s příchodem případné nové vlny bude otázka nezbytnosti přeočkování, ideálně přeočkování novou vakcínou.

 

Jaký je rozdíl mezi omikronem a deltou

V listopadu 2021 byla v Jihoafrické republice poprvé identifikována varianta nemoci covid-19, která získala označení omicron. Od té doby se nejen stihla rozšířit do celého světa, ale také se vědcům a lékařům podařilo ji trochu lépe prozkoumat a porovnat s ostatními verzemi koronaviru.

Omikron – inkubační doba

Omikron má oproti deltě a dalším mutacím kratší inkubační dobu, ta se v jeho případě odhaduje na 3 dny, zatímco u ostatních variant to bylo až 5 dní.

Omikron – infekčnost

Odborníci se také shodují na tom, že omikron je sice oproti předchozí variantě delta asi 3x infekčnější, za to má ale mnohem mírnější příznaky a navíc zpravidla postihuje pouze horní cesty dýchací (proto je také snažší se jím nakazit), zatímco ostatní varianty koronaviru napadaly i dolní cesty dýchací.

 

Omikron v České republice dominuje

Podle předpokladů se varianta omikron již stala dominantní variantou na území České republiky. Přenáší se s vyšší účinností a plošně se nad hranici 50 % zkoumaných pozitivních případů v Česku dostala k 8. 1. 2022. Za následující den, tedy neděli (9. 1.), kdy data odrážejí spíše testy z laboratoří ve větších městech, a také zpravidla v neděli chodí na vyšetření méně lidí, pak podíl detekcí varianty omikron dosáhl až k hranici 79 procent (78,59%).


V ČR bylo za posledních 14 dní (tj. od 27. 12. do 09. 01. 2022) zachyceno 82 759 případů SARS-CoV-2 pozitivních osob, s denním průměrem zhruba 5 911 případů, což představuje 14denní incidenci přibližně 773 nakažených na 100 000 obyvatel. Za uvedené období bylo nahlášeno 3 187 hospitalizací. Celkový počet hospitalizací do včerejšího dne (9. 1.) je 2 229 osob, z toho 452 s vážným průběhem.

 

„Jak ukazují data, mezi hospitalizovanými za posledních 14 dnů setrvale významně převažují neočkovaní. I vzhledem k masivní převaze omikronu, který se šíří rychleji než předchozí varianty, zdůrazňuji znovu důležitost očkování a posilující dávky očkování proti covidu-19. Velký význam má i dodržování hygienických opatření. Respirátory, rozestupy i důsledná hygiena rukou jsou v boji proti šíření nákazy velmi důležitými prvky,“ zdůrazňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Nejvyšší sedmidenní incidence covid-19 je aktuálně hlášena v okresech Praha-západ, Praha, Praha-východ a Česká Lípa (podrobně uvádí situaci graf 5).

Co se týká počtu provedených diskriminačních PCR testů, v období od 2. 1. do 9. 1. má NRL k dispozici data z 26 275 testů ze 77 laboratoří. Za rok 2021 až do 10. 1. 2022 pak bylo v ČR celogenomově sekvenováno 21 933 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků.