28 března, 2020 Respirátor

Respirátor

Rate this post

Respirátor je zařízení určené k ochraně před vdechováním nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. V závislosti na druhu látek, před kterými má polomaska chránit rozeznáváme několik druhů a velikostí polomasek. Stejně rozsáhlé jsou oblasti jeho použití, od běžné ochrany osob při práci, přes medicínské nebo průmyslové polomasky, až po využití jako součást vojenské výstroje. Polomaska pouze zakrývá ústa a nos, při ochraně očí se musí nosit speciální brýle. Polomaska musí dobře doléhat k obličeji, takže tvář je třeba mít hladce oholenou. Polomaska bývá určena k jednorázovému použití, ale lze ji za předpokladu nepoškození a hygieny znovu týmtéž člověkem použít. Polomaska s výdechovým ventilkem chrání nositele, ale nechrání okolí před nositelem, protože nefiltruje vydechovaný vzduch.

Historie

Na území Československa byl hojně rozšířený respirátor vyrábějící VDI Vřídlo Karlovy Vary, model se označoval RVD-02 a odpovídal normě ČSN 83 1311, výroba probíhala až do 31. srpna 2014 kdy byla ukončena pro vysokou neefektivitu. V době ukončení výroby byla doporučená maloobchodní cena polomasky 22,87 Kč s DPH.

 

Základní kategorie

Existují dvě hlavní kategorie polomasek:

  • Filtrační polomaska, která se používá k filtraci vdechovaného vzduchu. Ten na základě použitých filtrů zbavuje uvedených látek.
  • Polomaska, která obsahuje zásobu čerstvého a netoxického vzduchu, který dodává uživateli. FFP třídy polomasek se v ochraně prakticky neliší, ale jsou o řád lepší než roušky.
  • Respirátory FFP3

 

Chirurgická maska

Chirurgická maska

Zdravotnický pracovník s chirurgickou maskou během operace

Chirurgická maska, známá také jako chirurgická ústenka, procedurální maskalékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.

Chirurgické masky běžně používá široká veřejnost po celý rok ve východoasijských zemích, jako je Čína, Japonsko a Jižní Korea, aby se snížila šance na šíření nemocí přenášených vzduchem a aby se zabránilo vdechování prachových částic ve vzduchu vytvářených znečištěním vzduchu. Chirurgické masky se navíc staly módním prohlášením, zejména v současné východní asijské kultuře podpořené její popularitou v japonské a korejské popové kultuře, která má velký dopad na východoasijskou kulturu mládeže. V poslední době se v důsledku rostoucího problému smogu v jižní a jihovýchodní Asii chirurgické masky a obličejové masky filtrující vzduch často používají ve velkých městech v Indii, Nepálu a Thajsku, když se kvalita vzduchu zhoršuje na toxickou úroveň. Kromě toho se v jihovýchodní Asii používají ochranné masky v Indonésii, Malajsii a Singapuru. Masky chirurgického typu pro filtrování vzduchu jsou v Asii značně populární, proto mnoho společností na trh uvedlo masky, které nejen zabraňují vdechování prachových částic ve vzduchu, ale jsou také módní.