Respirátor je zařízení určené k ochraně před vdechováním nebezpečných látek (zejména plynů) nebo prachových částic rozptýlených v ovzduší. V závislosti na druhu látek, před kterými má polomaska chránit rozeznáváme několik druhů a velikostí polomasek. Stejně rozsáhlé jsou oblasti jeho použití, od běžné ochrany osob při práci, přes medicínské nebo průmyslové polomasky, až po využití jako součást vojenské výstroje. Polomaska pouze zakrývá ústa a nos, při ochraně očí se musí nosit speciální brýle. Polomaska musí dobře doléhat k obličeji, takže tvář je třeba mít hladce oholenou. Polomaska bývá určena k jednorázovému použití, ale lze ji za předpokladu nepoškození a hygieny znovu týmtéž člověkem použít. Polomaska s výdechovým ventilkem chrání nositele, ale nechrání okolí před nositelem, protože nefiltruje vydechovaný vzduch.
Obsah článku
Historie
Na území Československa byl hojně rozšířený respirátor vyrábějící VDI Vřídlo Karlovy Vary, model se označoval RVD-02 a odpovídal normě ČSN 83 1311, výroba probíhala až do 31. srpna 2014 kdy byla ukončena pro vysokou neefektivitu. V době ukončení výroby byla doporučená maloobchodní cena polomasky 22,87 Kč s DPH.
Základní kategorie
Existují dvě hlavní kategorie polomasek:
- Filtrační polomaska, která se používá k filtraci vdechovaného vzduchu. Ten na základě použitých filtrů zbavuje uvedených látek.
- Polomaska, která obsahuje zásobu čerstvého a netoxického vzduchu, který dodává uživateli. FFP třídy polomasek se v ochraně prakticky neliší, ale jsou o řád lepší než roušky.
- Respirátory FFP3
Chirurgická maska
Chirurgická maska, známá také jako chirurgická ústenka, procedurální maska, lékařská maska nebo jednoduše jako rouška na obličej, je určena k nošení zdravotnickými pracovníky během chirurgického zákroku a během kojení, aby zachytila bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele. Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic a jsou méně účinné než respirátory, jako jsou masky N95 nebo FFP, které poskytují lepší ochranu díky jejich materiálu, tvaru a těsnosti. Nicméně jsou lepší než podomácku vyrobené improvizované roušky. Látkové roušky nejsou pro zdravotnictví doporučovány. Záleží také na správnosti použití. Například nedoléhání roušky k obličeji z důvodu neoholené tváře snižuje její účinnost.
Chirurgické masky běžně používá široká veřejnost po celý rok ve východoasijských zemích, jako je Čína, Japonsko a Jižní Korea, aby se snížila šance na šíření nemocí přenášených vzduchem a aby se zabránilo vdechování prachových částic ve vzduchu vytvářených znečištěním vzduchu. Chirurgické masky se navíc staly módním prohlášením, zejména v současné východní asijské kultuře podpořené její popularitou v japonské a korejské popové kultuře, která má velký dopad na východoasijskou kulturu mládeže. V poslední době se v důsledku rostoucího problému smogu v jižní a jihovýchodní Asii chirurgické masky a obličejové masky filtrující vzduch často používají ve velkých městech v Indii, Nepálu a Thajsku, když se kvalita vzduchu zhoršuje na toxickou úroveň. Kromě toho se v jihovýchodní Asii používají ochranné masky v Indonésii, Malajsii a Singapuru. Masky chirurgického typu pro filtrování vzduchu jsou v Asii značně populární, proto mnoho společností na trh uvedlo masky, které nejen zabraňují vdechování prachových částic ve vzduchu, ale jsou také módní.