25 ledna, 2021 Rouškovné pro důchodce

Rouškovné pro důchodce

Rate this post

Rouškovné pro důchodce

Co může rouškovné ovlivnit

Podrobnější informace zatím neuvedla. Při úvahách lze nicméně vycházet z následujících předpokladů:

  1. Ministryně Maláčová naznačila, že rouškovné navrhne, pokud bude vysoká inflace a potrvají zvýšené náklady kolem koronaviru. V roce 2020 činila inflace 3,2 % a pro rok 2021 plánuje Česká národní banka inflaci kolem 2,2 %. Dá se očekávat, že zvýšené náklady s koronavirem u seniorů přetrvají, protože očkování má zatím pomalé tempo.
  2. Na podzim se konají volby do Sněmovny a lze předpokládat, že politické strany a hnutí se budou snažit získat přízeň seniorů. Rouškovné by tak mohly podpořit nejen současné vládní strany (ANO a ČSSD), ale také další, které mají mezi seniory část voličů.
  3. Valorizace pro rok 2022 bude pravděpodobně nižší, než letos. Počítá se totiž nejen z inflace, ale také z růstu reálných mezd. Mzdy letos ovšem příliš neporostou, a to vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci i proto, že byla zrušena superhrubá mzda. Zaměstnanci si tak fakticky polepší i bez navyšování platů a zaměstnavatelé k dalšímu zvyšování nebudou mít důvod. (Naopak, objevují se první obavy, že mzdy se naopak budou snižovat.) Je tedy možné, že politici budou chtít nízkou valorizaci kompenzovat rouškovným.

Zdroj: https://ceskeduchody.cz/zpravy/nove-rouskovne-pro-duchodce-podpori-zeman-malacova-sance-na-prosazeni